top of page

З Днем Державного Герба України!

Груник І. С.: 19 лютого відзначається День малого державного герба України. Саме цього дня у 1992 році Верховна рада затвердила Малий герб - тризуб.

Тризуб є стародавнім символом, який був на території України з найдавніших часів і шанувався як магічний знак та оберіг. У вигляді державної символіки він використовувався князями часів Київської Русі, оскільки він був знаком князівського роду Рюриковичів.

На початку 20-х років минулого століття тризуб став Державним Гербом УНР. Також його використовували, як символ, різні політичні організації у національно-визвольних змаганнях.Зокрема, тризуб із мечем на місці середнього зуба був на емблемі Організації українських націоналістів.

Радянська тоталітарна система затаврувала його як “націоналістичний знак”, а використання тризубу в той час було заборонено, “винуватців” жорстко карали.

У розробці герба безпосередньо брали участь уродженці Сумщини, художники Георгій Нарбут та Василь Кричевський.

Затверджений герб УНР

У 1917 році герб розробляв Василь Кричевський за дорученням Центральної Ради. 22 березня 1918 року зображення тризубу князя Володимира Великого, обрамленого оливковим вінком, було схвалено Малою Радою.

Після нього над гербом працював майстер графіки Георгій Нарбут. Він розробив проєкт Державного Герба і Печатки Української держави. 18 липня 1918 року гетьман Скоропадський затвердив спроєктовану Нарбутом малу Державну печатку — зображення козака з пищаллю на плечі на восьмикутному тлі, у верхній частині якого було розміщено "Володимирський тризуб".

Проєкт герба, який затвердила Верховна Рада та використовується нині, розробили українські геральдисти — Андрій Гречило, Олексій Кохан та Іван Турецький.

Тризуб - символ Володимира Великого, що демонструє, наскільки давньою є історія української державності.

Золотий Тризуб на синьому щиті офіційно став національним символом українців часів визвольних змагань XX століття.

Обравши тризуб державним гербом, Україна продемонструвала наслідування традицій Української Народної Республіки. Він символізує спадкоємність традицій на території країни. 28 червня 1996 року цей символ було закріплено в Конституції.

Нині в Україні використовується лише Малий герб. Питання створення проєкту великого герба порушувалось у найвищому законодавчому органі держави-Верховній Раді України,починаючи з 1991року.


Kommentit


bottom of page